“Gaz quvuri. O‘zbekiston-Xitoy” pochta markasining chiqarilishi haqida PRESS-RELIZ
Pochta markasi “Gaz quvuri. O‘zbekiston-Xitoy” loyihasini amalga oshirishga bag‘ishlangan. Pochta markasining chiqarilishi “O‘zbekiston-Xitoy” gaz quvurining ikkinchi yo‘lini tushirish bo‘yicha tadbirga belgilangan.
Ushbu tadbirga bag‘ishlab, “O‘zbekiston pochtasi” OAJ tomonidan tayyorlanib, O‘zbekiston aloqa va axborotlashtirish agentligi tomonidan 2010 yil 15 iyulda “Gaz quvuri. O‘zbekiston-Xitoy” nomli maxsus pochta markasi muomalaga chiqarildi.
Pochta markasida O‘zbekiston Respublikasining siyosiy xaritasi va loyiha ishtirokchilarining – milliy davlat ramzi tasvirlangan hamda o‘zbek tilida lotin grafikasida “O‘rta Osiyo Gaz quvurining qurilishiga bag‘ishlanadi. O‘ZBEKISTON-XITOY” yozuvi joylashgan.
Pochta markasi bir necha rangda ishlangan. Ofset usulida bosilgan. Perforatsiyasi taroqsimon. Qog‘ozi oq silliq. Pochta markasining o‘lchami 37x26 mm. Adadi 20 ming nusxa.

ПРЕСС-РЕЛИЗ о выпуске почтовой марки «Газопровод. Узбекистан-Китай»
Почтовая марка специального выпуска посвящена реализации проекта «Газопровод Узбекистан-Китай». Изготовление почтовой марки приурочено к мероприятию по запуску второй линии газопровода «Узбекистан-Китай».
К этому событию ОАО «Узбекистон почтаси» подготовлена, Узбекским агентством связи и информатизации введена в обращение с 15 июля 2010 года почтовая марка специального выпуска «Газопровод Узбекистан-Китай».
На почтовой марке изображена политическая карта Республики Узбекистан и национальные  символи государтств – участников проекта. Расположен текст с надписью на узбекском языке в латинской графике «O‘rta Osiyo Gaz quvurining qurilishiga bag‘ishlanadi. O‘ZBEKISTON-XITOY».
Почтовая марка многоцветная. Печать офсетная. Перфорация марки гребенчатая. Размер почтовой марки 37х26мм. Тираж 20 тыс. экз.